adakart nedir nasil alinir

Adalarda ikamet eden yerli halk, sürekli artan ulaşım ücretlerinden şikayet ederken, 2023 yılında yapılan zamlar ile yerli halkın şikayeti daha da arttı. Daha önceki yıllarda da kullanıma sunulan ve ulaşımda çeşitli indirimler sağlayan Adakart nedir? ve Adakart Nasıl Alınır? sorularına yazımızda değineceğiz.

Adakart Nedir?

Adakart (Adalar Dolaşım Kartı) İstanbul Adalar ilçesinde ikamet etmekte olan, işyeri açma, çalışma ruhsatı ve SGK kaydı bulunan vatandaşların ulaşımdan indirimli bir şekilde yararlanmasını sağlayan senelik abonelik sistemidir. Adakart sadece yukarıda bahsi geçen, Adalarda ikamet eden, işyeri sahibi olan ve Adalar ilçesinde çalışanların şahsına verilen, yalnızca kişiye ait bir karttır.

Adakart Avantajları Nelerdir?

Adakart özellikle son yapılan zamlarla iyiden iyiye artan deniz ulaşım ücretlerinde büyük bir indirim sağlamakta. Bunun yanında Adalar ilçesinde 2020 yılında faaliyete geçen elektrikli toplu taşıma ve 4 kişilik taksilerden de indirimli bir şekilde faydalanabilmektedir.

Adakart’a sahip olmayanlar deniz ulaşımında İstanbulkart ile 45,23 ₺ öderken, Adakart sahipleri 27,12 ₺ ödemektedir.

Adakart’a sahip olmayanlar 13 kişilik elektrikli araçlarla yapılacak seferlerde İstanbulkart ile 51,41 ₺ öderken, Adakart sahipleri 15 ₺ ödeyecektir.

Ada Taksi’lerde ise Adakart sahipleri için taksimetre açılış ücreti 21,42 ₺ ve kilometre başına ücret 13,30 ₺ olacaktır. Bu ücret Adakart sahibi olmayanlar için ise İstanbulkart ile Ada Taksi açılış ücreti 64,24 ₺ ve kilometre başına 51,41 ₺’dir.

NOT: Adalar içi ulaşım hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın!

Adakart Nerelerde Geçerli?

Adakart ile Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada ‘ya sefer düzenleyen Şehir Hatları vapurları, Adalar-Bostancı arası sefer düzenleyen Mavi Marmara ve Büyükada-Heybeliada-Kartal seferleri düzenleyen Prenstur firmalarında geçerlidir. Adakart ile bu firmalarda ile yapacağınız deniz ulaşımlarında indirimli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Şehir Hatları ile adalar arası seyahatinizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

2020 yılında Adalar’da faaliyete geçen elektrikli toplu taşıma araçlarında ve taksilerde de Adakart ile büyük bir indirime sahip olabilir ve bu sayede ada içi seyahatlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Adakart Nasıl Alınır 2023?

İlk kez Adakart başvurusu yapacak olan vatandaşlar için:

Ada Sakinleri için yeni Ada Sakini Mavi Kart (Adakart) başvuruları  BELBİM internet sitesinden (https://bireysel.istanbulkart.istanbul/) ya da İstanbul Kart Merkezleri’nden yapılabilmektedir. 

Adakart’a internet üzerinden başvurmak için:

 • Adakart’a internet üzerinden başvurabilmek için ikamet adresiniz Adalar olması gerekmektedir. İkamet adresleri Adalar’da bulunmayanlar ise sadece İstanbulkart başvuru merkezlerinden Adakart alabilmektedir.
 • BELBİM internet sitesine (https://bireysel.istanbulkart.istanbul/) kayıt olduktan sonra “Kart Başvurusu” menüsü altındaki Ada Sakini Mavi Kart seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Burada sistemde kayıtlı adresiniz olmaması durumunda profilinizden “Bilgilerimi güncelle” seçeneğine tıklanmalı ve adres tanımlaması yapılmalıdır.
 • Kart Başvurusu menüsü altındaki Ada Sakini Mavi Kart seçeneğine tıklandıktan sonra açılan sayfada sizden sisteme bir fotoğraf yüklenmesi istenecektir. Adakart almak için telefon veya bilgisayar kameranızı kullanarak fotoğraf yükleyebilirsiniz.
 • Fotoğrafın yüklenmesinin ardından Adakartın teslim edileceği adres bilgileri istenmektedir. Adrese teslim Adakart’lar için 26,13 ₺ kargo ücreti alınmaktadır. Bu bölümde dilerseniz Adakart’ınızı bir kart başvuru merkezinden ücretsiz olarak almayı seçebilirsiniz. İstanbulkart başvuru merkezlerini öğrenmek için tıklayınız..
 • Adakart basım ücreti olan 80 ₺ internet başvurunuzun son adımında sizden temin edilecektir. Ödemenizi kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Adakart size ulaştıktan sonra Adakart’ınıza biletmatiklerden 370 ₺ yükleme yapmalısınız. İçerisinde 370 ₺ bulunan Adakart’ınızı tekrar biletmatiğe yerleştirerek vizeleme işlemini yapmanız gerekmektedir. Vizeleme işleminin ardından kartınızı indirimli olarak kullanabilirsiniz.

Adakart’ı İstanbulkart başvuru merkezlerinden almak için:

 • İkamet adresleri Adalar’da bulunan sakinler İstanbul kart başvuru merkezlerine başvurarak kolaylıkla Adakart alabilmektedir. Yanınızda bir adet son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf bulundurmanız gerekebilmektedir.
 • İkamet adresleri Adalar’da bulunmayanlar ise sonra bir adet son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf, başvuranın Adalar ilçe sınırları içerisinde çalışan kişiler için çalıştığı kurum tarafından yazılmış ıslak imzalı ve kaşeli dilekçe, iş yeri açma belgesi, çalışma ruhsatı ve SGK kaydı ve iş yeri adresine ait bir fatura ile Büyükada, Karaköy ve Kadıköy İstanbul kart Başvuru merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

NOT: Adalara ulaşım hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Daha önce Adakart’a sahip olanlar vatandaşlar için:

 • Ada karta sahip olanlar yenileme (vize) işlemlerini yapması gerekmektedir. Ada kart sahiplerinin yenileme yapabilmek için Adakarta yüklenen 370 ₺  karşılığında biletmatiklerden vizeleme işlemini gerçekleştirebilirler. 

Adakart’ım kayboldu, kırıldı, çalındı ne yapmalıyım?

Adakart’nızı kaybettiyseniz, Adakart’ınız kırıldısa veya Adakart’ınız çalındıysa Belbim Başvuru Merkezlerine müracaat edebilir veya İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden kayıp-çalıntı bildiriminde bulunabilirsiniz. Daha sonra yeni kart çıkartma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri

Büyükada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri İçin Tıklayın!
Heybeliada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri İçin Tıklayın!
Burgazada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri İçin Tıklayın!
Kınalıada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri İçin Tıklayın!

İlgili İçerikler!

2 thoughts on “Adakart Nedir, Nasıl Alınır?

 1. merhaba 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kartım var, adakart çıkartabilir miyim büyükadada ikamet ediyorum

 2. merhaba 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım kartım var, adakart çıkartabilir miyim büyükadada ikamet ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir