Adakart Nedir, Nasıl Alınır?

Adalarda ikamet eden yerli halk, sürekli artan ulaşım ücretlerinden şikayet ederken, 2020 yılında yapılan zamlar ile yerli halkın şikayeti daha da arttı. Daha önceki yıllarda da kullanıma sunulan ve ulaşımda çeşitli indirimler sağlayan Adakart nedir? ve Adakart Nasıl Alınır? sorularına yazımızda değineceğiz.

Adakart Nedir?

Adakart (Adalar Dolaşım Kartı) İstanbul Adalar ilçesinde ikamet etmekte olan, işyeri açma, çalışma ruhsatı ve SGK kaydı bulunan vatandaşların ulaşımdan indirimli bir şekilde yararlanmasını sağlayan senelik abonelik sistemidir. Adakart sadece yukarıda bahsi geçen, Adalarda ikamet eden, işyeri sahibi olan ve Adalar ilçesinde çalışanların şahsına verilen, yalnızca kişiye ait bir karttır.

Adakart Avantajları Nelerdir?

Adakart özellikle son yapılan zamlarla iyiden iyiye artan deniz ulaşım ücretlerinde büyük bir indirim sağlamakta. Bunun yanında Adalar ilçesinde 2020 yılında faaliyete geçen elektrikli toplu taşıma ve 4 kişilik taksilerden de indirimli bir şekilde faydalanabilmektedir.

Adakart’a sahip olmayanlar deniz ulaşımında İstanbulkart ile 10 ₺ öderken, Adakart sahipleri 6 ₺ ödemektedir.

Adakart’a sahip olmayanlar 13 kişilik elektrikli araçlarla yapılacak seferlerde İstanbulkart ile 12 ₺ öderken, Adakart sahipleri 3,50 ₺ ödeyecektir.

Ada Taksi’lerde ise Adakart sahipleri için taksimetre açılış ücreti 5 ₺ ve kilometre başına ücret 3,10 ₺ olacaktır. Bu ücret Adakart sahibi olmayanlar için ise İstanbulkart ile Ada Taksi açılış ücreti 15 ₺ ve kilometre başına 12 ₺’dir.

NOT: Adalar içi ulaşım hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın!

Adakart Nasıl Alınır?

İlk kez Adakart başvurusu yapacak olan vatandaşlar için:

  • Dekont bilgilerinde başvuru sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarası bulunacak şekilde, Denizbank Büyükada şubesi EDTS kodu: 96100 Adalar Arası Dolaşım Kartı hesabına 80 ₺ yatırılmalıdır.
  • BELBİM başvuru formu başvuran tarafından eksiksiz bir şekilde iskelede doldurulacaktır. Form doldurulduktan sonra bir adet son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf form üzerine zımba harici bir yapıştırıcı ile yapıştırılacaktır.
  • Doldurulan form, bankadan alınan ödeme dekontu (arka yüzüne talep sahibinin adı, soyadı, adres ve TC numarası mutlaka yazılacak) ve başvuranın Adalar ilçesinde ikamet edildiğini gösteren ikametgâh veya ilçe sınırları içerisinde çalışan kişiler için çalıştığı kurum tarafından yazılmış dilekçe,  iş yeri açma belgesi, çalışma ruhsatı ve SGK kaydı ve ikamet edilecek adrese ait bir fatura ile Bostancı İskelesine teslim edilecektir.  İkametgahı bulunmayan vatandaşlar e-devlet üzerinden ikinci adres bildirimlerini Adalar ilçesinde gösterdikleri takdirde hizmetten yararlanabilecektir. Ayrıca ikametgah bildiriminde bulunan vatandaşlarımızdan adrese ait bir fatura istenmektedir.
  • Büyükada Vapur İskelesinde, başvuru bilgilerinin doğruluğunu teyit ederek dekont, ikametgah belgesi teslim alınacak ve başvuru sahibine Adakart başvuru uygunluk formu imzalanarak teslim edilecektir.
  • Adakartlar, https://www.istanbulkart.istanbul/istanbulkart-basvuru-merkezleri-1127 adresinden konumuna ulaşabileceğiniz Belbim başvuru merkezlerinden 10 ₺ karşılığında teslim alınabilecektir.

NOT: Adalara ulaşım hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Daha önce Adakart’a sahip olanlar vatandaşlar için:

  • Bir yıllık kullanım bedeli olarak, dekont bilgilerinde başvuru sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarası bulunacak şekilde, Denizbank Büyükada şubesi EDTS kodu: 96100 Adalar Arası Dolaşım Kartı hesabına 80 ₺ yatırılmalıdır.
  • Bankaya yatırılan 80 ₺’ye istinaden verilen dekont (arka yüzüne talep sahibinin adı, soyadı, adres ve TC numarası yazılı olmalıdır), mevcut Adakart’ın fotokopisi ve Adalar ilçesinde ikamet edildiğini gösteren ikametgah belgesi iskele memuruna teslim edilecektir.
  • Adakart’ı olanların tekrar Belbim başvuru formu doldurmalarına gerek yoktur.

Adakart’ım kayboldu, kırıldı, çalındı ne yapmalıyım?

Adakart’nızı kaybettiyseniz, Adakart’ınız kırıldısa veya Adakart’ınız çalındıysa Büyükada İskelesi’ne müracaat ederek, Belbim Başvuru Formu’nu doldurmanız gerekmektedir. Büyükada İskele Amiri başvuru bilgilerinin doğruluğunu teyit ederek, Adakart Başvuru Uygunluk Formu’nu imzalayarak teslim edecektir. Bu belgeyle kartlar, https://www.istanbulkart.istanbul/istanbulkart-basvuru-merkezleri-1127 adresinden konumuna ulaşabileceğiniz Belbim başvuru merkezlerinden teslim alınabilecektir. 

Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri

Büyükada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri İçin Tıklayın!
Heybeliada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri İçin Tıklayın!
Burgazada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri İçin Tıklayın!
Kınalıada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri İçin Tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir