kasik adasi rehberi

İçindekiler

Kaşık Adası

Kaşık Adası Hikayesi

Heybeliada yakınlarında, Burgazada’nın hemen doğusunda bulunan Kaşık Adası, eski adı ile Pita, Prens Adaları arasında en küçüklerinden biridir. Sonraları “Pide Adası” olarak da anılmaya başlanmıştır. Kaşık Adası olarak isimlendirilmesinin sebebi, kuşbakışı olarak bakıldığında yüzüstü koyulmuş bir kaşığa benzediğindendir. Tamamı özel mülk olan adaya vapur seferi bulunmamaktadır. Tarihine bakıldığında eski bir sürgün yeri olarak kullanılan Kaşık Adası’nda herhangi bir tarihi kalıntıya rastlanmamıştır.

Özel mülkiyet olan adanın üzerinde iki küçük ev bulumaktadır. 1950 yılında Kaşık Adası’nın mülkiyeti Danon ailesine geçmiştir. Danon Ailesi daha sonra adayı Etiler’de bulunan Akmerkez’in sahipleri olan iplik fabrikatörü Dinçkökler ailesine ait turizm şirketi’ne satmıştır. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde iskana açılmamıştır.

Şirket, verdiği kararla adayı bir turizm bölgesine dönüştürmek istese de adanın özelliğini bozacak yapılar inşa edilmesine Ada Dostları Derneği itiraz etmiş, sonucunda ise aynı gerekçe ile Büyükşehir Belediyesi tarafından bu faaliyet engellenmiştir. En büyük sebeplerinden ilki, adada patlatılan dinamitlerin ardı arkasının kesilmemesi.

Tayyip Erdoğan’ın 2001 yazında kendisi Londra’da yaşayan, mağazalar sahibi ve ayrıca erdoğan’ın kızlarının eğitim masraflarını karşılayan Remzi Gür’ün buradaki yazlığına gittiği ve burada yazını geçirdiği bilinmektedir.

İlgili İçerikler!

One thought on “Kaşık Adası Rehberi

  1. Kendi Ülkemizin Kendine Ait topraklarına Güzelliklerine malesef para babalarının yüzünden erişemiyoruz bu durum çok ama çok üzücü böyle güzel bir adayı gezip keşfetmemize bile engel oluyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir