Tatilde Okunabilecek 15 Çok İyi Kitap

tatilde okunabilecek kitaplar 1

Tatilde Okunabilecek Kitaplar Nelerdir?

Tatil; rutinden, yoğun iş stresinden sıkılan insanların duyduğu iş ve okul hayatına ara verme ihtiyacıdır diyebiliriz. Ama tatil istememizin tek sebebi fiziksel yorgunluk değildir. Zihinsel yorgunluk günümüzün temel problemlerinden olduğu için tatiliniz ister deniz kenarı olsun, ister şehir hayatından uzakta küçük bir bahçede olsun; tatilde kitap okumak en iyi dinlenme yollarından biridir. Ayrıca kitap okuyarak kendinize ayıracağınız zaman size çok iyi gelecektir. Size tatiliniz için kitap seçmenizde yardımcı olmak adına biraz bilgilendirme yapmak istedik. İşte bir çırpıda okuyabileceğiniz bazı kitaplar ve bu kitaplar hakkında küçük bilgiler.

Çiçekler Büyür – Emine Işınsu

cicekler buyur emine isinsu

Yazarımız Emine Işınsu, başkarakter İlay Eminova’nın yaşadıklarını öyle akıcı ve insanın içine dokunan bir üslupla anlatmış ki bu kitabı okurken hem bolca duygulanacak hem de gururlanacaksınız. Romanımızda Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşların çektiği zorluklar kızımız İlay üzerinden aktarılmış. Propagandalar, şiirler, yasaklanmış kitaplar, evlerde saklamak zorunda kaldıkları Türk bayrakları…  Kendi benliği için çabalayan İlay’ın sevda öyküsünü de okuyoruz bir yandan.

Kitabı bitirdiğinizde Akçabardak çiçeği sizin için anlamsız olmaktan çıkacak.  

Mutluluk – Zülfü Livaneli

mutluluk zulfu livaneli

Daha ilk sayfadan ruhunuza dokunacak bir kitap. Kitabımız üç farklı karakter ağzından bölümler halinde yazılmış. Karakterlerimizin iç dünyasına öyle bir yolculuk yapılmış ki hem kendinizi onların yerine koyuyor hem de oldukça etkileniyorsunuz. Tek kitapla hem bir kız çocuğunun acısına hem genç bir erkeğin  travmasına hem de bir ihtiyarın yalnızlığına ortak oluyorsunuz. Kesinlikle Livaneli’nin okunması gereken eserlerinden biri olduğunu düşünüyoruz.

1984 – George Orwell

1984 george orwell

En bilinen distopya kitaplarından biri olan 1984, yazıldığı 1948 yılını göz önüne aldığınızda yazarın düşünce yapısına hayran kalacağınız bir kitap. Açıklamak gerekirse distopya, olumsuz bir geleceğin karamsar yaklaşımla tasarlanmış halidir diyebiliriz. Üzerine bolca eleştiri yapılmış bu kitap sanılanın aksine ne politik bir kitaptır ne de bir düşünceyi savunur. Sadece yazarımızın hayal gücü ve insanlığın yıllardır süregelen teknoloji korkusunun harmanlanmış bir halidir. Kitap sizde günümüzde içine çekilip de farkına bile varamadığımız şeylerin olası gelecekleri hakkında şüphe uyandıracak.

Vazgeçebilmek – Guy Finley

vazgecebilmek guy finley

Tatilde kişisel gelişim de oldukça tercih edilen bir türdür. Günlük hayatınızda yaşadığınız hislerden kaçmak istiyorsanız, bir şeyleri geride bırakmak konusunda iyi değilseniz bunları hayatınız boyunca bir yük olarak taşımanız gerekmediğini size sağlam temellere dayanarak açıklayan bir kitap. Motive konuşması gibi de düşünebiliriz. Kendimize iyi davranmayı öğrenip geçmişi geçmişte bırakmanın önemini anlayabileceğimiz bir kitap. Sizi adeta  dostunuzla dertleşiyormuş gibi hissettirecek.

Mucizeler Yağarken – Kristin Hannah

mucizeler yagarken kristin hannah

Bu romanı bitirdiğiniz zaman yüzünüzde ufak bir gülümseme kalacağını söyleyebiliriz. Önce ihaneti, haksızlığa uğramayı, çaresizliği tadacak sonra da bunların hepsini unutmasını sağlayan şeyler yaşayacak bir karakterimiz var. Yer yer sizi duygulandırsa da insanın içini ısıtan bu hikayede kaybolacaksınız. Kitabımız sonunda sizi şaşırtacak gibi görünüyor. Belki de mucizelere inanacaksınız.

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos

seker portakali jose mauro de vasconcelos

Bu listede kesinlikle olması gerektiğini düşündüğümüz kitaplardan biri. Eğer okumadıysanız bu kitap kesinlikle kitaplığınızda yer edinmeli. Baş kahramanımız Zeze’yi çok seveceksiniz. Her şiddet gördüğünde ve her anlaşılmadığında onun için üzülecek, hayal dünyasını görüp tanıdıkça hayal gücü ile yapabildiklerine şaşıracaksınız. Küçük bir yüreğin sevgisinin neleri değiştirebildiğine şahitlik edeceğiniz Şeker Portakalı  uzun süre etkisinden çıkamayacağınız kült bir eser.

Şeytanı Uyandırma – John Verdon

seytani uyandirma john verdon

Sıradaki kitabımız Şeytanı Uyandırma polisiye eser sevenler için listemizde yer alıyor. Eğer hayat dramlarından uzak kalmak ve kafanızı dağıtmak istiyorsanız, hele ki bir de suç çözme hikayelerine ilginiz varsa bu kitap tam size göre. Emekli dedektifimiz Dave Gurney’in hem dava çözmedeki yeteneğine, hem de kızıyla olan ilişkisine yakından bir bakış atma şansınız olacak.

Petey – Ben Mikaelsen

petey ben mikaelsen

Kitabımız beyin felciyle dünyaya gelen minik hastamızın zihinsel engelli sanılması üzerine gelişiyor. Hastanelerde büyüyen her şeyi hissetmesine, bizim gibi yaşamasına rağmen yansıtamayan Petey’in düşünce ve hislerine dokunmak belki de empati yapmamız için harika bir yol olacak.  

Jane Eyre – Charlotte Bronte

jane eyre charlotte bronte

Yazarımızın dili oldukça kuvvetli, betimlemeleri size çok güzel hisler yaşatacak. Yetim olan ve zor bir çocukluk geçiren Jane’in aşk hikayesi sizi büyüleyecek. Bu derin sevgi hikayesinde yaşadığı zorlukları görecek ve bir an önce okuyup neler olacağını görmek isteyeceksiniz. Yazarımızın anlatışıyla adeta Jane’in gözü olup görecek, parmakları olup dokunacaksınız. Bu hayat hikayesi sizi alıp çok uzaklara götürecek.

Çanlar Kimin için Çalıyor – Ernest Hemingway

canlar kimin icin caliyor ernest hemingway

Bir klasik olan kitabımız savaşın yıkıcı gücünü konu alıyor diyebiliriz. Savaşın zorluklarını, insanı sürüklediği bunalımı ve savaşın insan davranışlarına yansımasını okuyabileceksiniz. Birbirini tanımayan insanlarının aynı amaç uğruna birleşmesi ve mücadelelerine bağlılıkları konu edinmiş. Kitapta verilen mesajlar da oldukça güzel ve kuvvetli.

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

fareler ve insanlar john steinbeck

Irgatlık yapan ve birbirine yoldaş olmuş George ve Lennie ikilimiz tüm zıtlıklarına rağmen dost olmuştur. Yazarımız kitabımızda işçileri farelere benzetiyor. İşçilerin hedefleri ve amaçları olmayışını, karın tokluğuna çalışmalarını ve bunların bilincinde olsalar da itiraz etmeyişlerine değiniyor. Ama bizim ikilimiz hayalleri ve kendileri için planları olması ile öne çıkıyor. Bu ince olmasına rağmen oldukça akıcı olan kitap tatiliniz için birebir.

Vurun Kahpeye – Halide Edib Adıvar

vurun kahpeye halide edip adivar

Anadolu’nun ücra bir kasabasına atanan Aliye öğretmen gözü pek, idealist bir kadın baş karakter. Bu karakterimiz öğrencileri ve vatanı için fedakarlıklarda bulunurken bir yandan da bu küçük kasabanın yozlaşmış esnafıyla, komşusuyla uğraşmak zorunda kalıyor. Kitabımızda aynı zamanda Milli Mücadele yıllarında insanlarımızın düşüncelerini görebiliyoruz.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

bilinmeyen bir kadinin mektubu stefan zweig

Kısa ama derin hikayeleri ile öne çıkan yazarımızın kitapları tatilde okumak için birebir. 13 yaşından bir aşka düşen ve platonikliği bize adeta yaşatan bir kadının hikayesi. Aşkı tarafından yıllarca fark edilmeyen kadının hayret uyandıracak mektubunu okuyacağız.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

fahrenheit 451 ray bradbury

Bilim kurgu sevenlerin mutlaka okuması gereken bir roman Fahrenheit 451. Fahrenheit 451 kitapların kağıdının tutuştuğu ısı derecesidir. İtfaiyeciler alevleri söndürmek için değil yakmak için varlar. Bu distopik kurgu oldukça ilginizi çekecek ve sizi de ürkütecek gibi duruyor.

Sol Ayağım – Christy Brown

sol ayagim christy brown

Dünyada satış rekorları kıran romanımızın adı, yazarımızın beyin felci olup sol ayağını kullanarak bu eseri kaleme almasından geliyor. Diğer otobiyografilere pek benzemese de otobiyografi sayılıyor bu kitap.  Ümit etmenin güzelliğini hatırlayacağınız, zorluklar karşısında kolay pes ettiğiniz için kendinize kızacağınız bir eser.

İlgili İçerikler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir