kinaliada rehberi

Kınalıada

Kınalıada tarihte Port, Proty, Akonı, Akonıdıs gibi birçok farklı isim ile anılmıştır. Adanın zeminini oluşturan toprağın rengi, bakır madenlerinin etkisiyle kızılımsı bir renk almış ve verilen isimler de buna bağlı olarak değişmiştir. İstanbul’a en yakın mesafede bulunan ada, Prens Adaları’nın dördüncü büyüğüdür. Üzerinde tek bir muhtarlık yönetimi vardır. Prens Adaları içerisinde yeşillik açısından yoksunluk çeken adalardan biridir.

Kınalıada, Prens Adaları’nın geri kalanı gibi imparatorların, imparatoriçelerin ve prenslerin sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Özellikle Bizans döneminde sürgünlerin çoğunlukla buraya getirildiği bilinmektedir. Tarihe tanıklık eden adalar da böylece en kıymetli tarihi hazinelerden biri olmuştur. Kınalıada’ya sürgüne gönderilenler arasında Selçuklu Sultanı Alparslan’ın tutsağı olan Romans Diagonos, İmparator 5. Leon, İmparator 1. Mikael Rhangabe gibi tarihi isimler var. Tüm sürgünlere ve tarihi aktifliğe rağmen, geride kalan dini ve tarihi yapılara bakıldığında az sayıda oldukları görülmektedir. Adada, Prens Adaları’nın tek ermeni kilisesi Surp Krikor Lusavoriç bulunmaktadır. Bunun yanında 1 kilise, 1 cami ve Manastır tepesinde bulunan Rum Ortodoks Hıristos Manastırı olmak üzere 1 manastır bulunmaktadır.

Kınalıada’ya ulaşım, adada yapabileceğiniz aktiviteler, Kınalıadanın tarihi yapıları ve çok daha fazlası ve hakkında gerekli tüm bilgiler için rehberimize göz atın!

Kınalıada’ya Nasıl Gidilir?

Kınalıada’ya İstanbul Şehir Hatları, deniz otobüsleri, Mavi Marmara gibi seçenekleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan seferler ile Bostancı ve Kabataştan, Kınalıada’ya gidebilirsiniz.

Bostancı’dan kalkan motorlar adaya yaklaşık 30 dakika; Kabataş’tan kalkan vapurlar 1 saat, deniz otobüsleri 40 dakika gibi bir sürede adaya varmaktadır.

► Adalar Vapur Seferleri ve Ücretleri sayfamızı ziyaret ederek Büyükada’ya düzenlenen tüm vapur ve motor saatlerini detaylı inceleyebilirsiniz. 🙂

Kınalıada’ya Nereden Gidilir?

 • Bostancı
 • Kabataş

Kınalıada’ya Ne Zaman Gidilir?

kinaliada sahili

Prens Adaları, genellikle İstanbul sakinlerinin haftasonu tatilleri ve günübirlik gezileri için tercih ettikleri, doğa yardımı ile deşarj olmalarını sağlayan bir bölge. Kınalıada da şehirden uzaklaşmak için en güzel tercihlerden bir tanesi özellikle yaz mevsimlerinde. Tabii “Kınalıada’ya ne zaman gidilir?” sorusu da kaçamak fikrinin hemen ardından akıllara takılıyor. Genel olarak Prens Adaları’na ilkbahar ve yaz aylarına gidiliyor. Ortaya çıkan manzara ve adaların kendine has atmosferi karşısında her tatilci mest oluyor. Buna karşın adaların kış atmosferi de oldukça etkileyici fakat yaz mevsiminin imkanları adalarda oldukça geniş. Yaz akşamlarının etkileyici hissi ve kış günlerinde büyüleneceğiniz manzaralar ile adalar her mevsimde güzel.

Kınalıada’da Ne Yapılır?

Prens Adaları’nda hemen hemen her aktivite ortaktır. Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalı, Prens Adaları’nda insanların keyifli vakti geçirdiği sahil işletmeleri, çeşitli restoranlar ile dolu. Her mevsim gezmekten ayrı bir keyif alacağınız sokaklar, manzaraya karşı içeceğiniz bir kahve bile size ayrı bir keyif verecektir. Tarihi zenginlikleriyle de turistlerin yoğun ilgisini üzerine çeken adalarda hem eğlenebilir hem de tarihi mekanları ziyaret edebilirsiniz. İşte Kınalıada’da yapabileceğiniz aktivitelerin kısacık bir listesi!

► Adalar Hava Durumu yazımıza göz atarak sizin için en uygun günü seçebilirsiniz. 🙂

Denize Girmek

kinaliada kumluk plaji

Kınalıada’da denize girmek ilk seçenekleriniz arasında olabilir. Sakin ve samimi yapısıyla Kınalıada sıcak havalarda serin suları ile oldukça hoşunuza gidecektir. Büyükada ve Heybeliada’nın aksine sakin bir yapıya sahip olan bu küçük ada, son yıllarda özellikle buraların plajlarındaki kalabalıktan kaçmak isteyenlerin tercihlerinden biri. İnsanlar arasında iyice popülerleşmeden denizin keyfini çıkarmak size iyi gelecektir. Her isteğinize ve bütçenize uygun yapıda plaj işletmeleri de bulunmaktadır.

Fotoğraf Çekimi

Kınalıada küçük bir bölge ve belki de yapacağınız en iyi ve güzel aktivite tarihi köşklerin, Kınalıada sokaklarının, deniz manzarasının tadını çıkarmak ve her bir anınızı ölümsüzleştirmek. Sevdiklerinizle unutulmayacak ve her baktığınızda gülümsetecek anılara sahip olmak sizi mutlu edecektir.

Rakı- Balık Yapmadan Olur Mu?

kinaliada sahil balik

Yaz akşamı esintisinde, sahil kenarında konumlanmış bir restorantın denize bakan bir masasında keyifli sohbetlerin döndüğü bir akşam yemeği herkesi heyecanlandırır. Gözünüzü kapatıp hayal ettiğinizde orada olmak isteyeceğiniz masmavi bir manzaraya sahip Kınalıada restoranlarında özellikle rakı – balık akşamlarını öneriyoruz! Tabi Kınalıada’nın diğer mekanlarına da uğrayıp lezzetleri denemenizi öneririz.

 • Jash İstanbul Kınalıada
 • Proti
 • Mimoza Restoran

Kınalıada’da Bisiklete Binmek

Kınalıda’da bisiklete binmeyi tabii ki düşünebilirsiniz. Kınalıada küçücük olmasına rağmen burada da bisiklet keyfini yaşamak isteyebilirsiniz. Ancak, adanın coğrafi durumundan ötürü bisiklet kiralama fiyatları da bizce biraz pahalı. Günlük 30-50 TL arası bisiklet kiralama fiyatlarına sahip.

🐈 Kısacık bir not: Özellikle de yaz aylarında kapımızın önüne sevimli dostlarımız için bir kap su koyalım. 🐈

Dini – Tarihi Yapılara Küçük Bir Gezi

surp krikor lusavoric ermeni kilisesi

Kınalıada aslında dini ve tarihi yapıları, diğer adalara oranla çok daha az içeren bir ada. Buna rağmen ada içinde göreceğiniz kilise, cami ve manastırın her biri ayrı bir öneme sahip. Geçmişe ufak bir kapı aralamak isteyenler için oldukça keyifli olacaktır. Dönüşüm Manastırı, Rum Ortodoks Kilisesi, Kınalıada Camii ve Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Kınalıada’nın sahip olduğu dini yapıların bütünü. Sayıca az fakat her birinin farklı hikayeleri var.

 • Dönüşüm Manastırı
 • Rum Ortodoks – Panayia Kilisesi
 • Kınalıada Camii
 • Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Kınalıada’da Piknik Yapılır Mı?

Malesef Kınalıada piknik yapmak için uygun koşulları karşılamıyor. Bunun nedeni, adanın bitki örtüsü açısından diğerlerine nazaran çıplak bir yapıda olması. İklimi sert ve piknik yapamayacağınız bir durumda. Onun yerine daha farklı ada aktivitelerine yönelebilirsiniz.

Ateş Yakmayalım! Sigara İzmaritlerini Yanarken Yere Atmayalım! | Orman Yangın İhbar:   177

Kınalıada’da Ne Yenir?

Kınalıada’ya geldiğinizde yiyecek- içecek hizmetleri için endişelenmenize gerek yok. Eğer “ Kınalıada’da ne yenir?” diye düşünüyorsanız, cevabı çok kolay. Çeşit çeşit lezzetleri ile Kınalıada gezinize eşlik edecek birçok kafe ve restoran bulunuyor. İsterseniz sahil kenarında bir balık restoranı, isterseniz kınalıada sokaklarında butik kahveler ve esnaf restoranları ya da daha hafif öğünler için küçük börekçiler… seçim sizin. Restoran seçeneklerinin yanında tarihiyle de ünlenmiş tatlıcılar, gününüze lezzet katacak nefis tarifleriyle sizleri bekliyor.

 • Bahar Pastanesi
 • Taş Meyhanesi
 • Harbiye Börekçisi

► Kınalıada’nın birbirinden lezzetli yemekleriyle hizmet veren illetmeler için “Kınalıada’da Ne Yenir?” yazımızı okuyabilirsiniz. 🙂

Kınalıada’da Nerede Kalınır?

kinaliada butik otel

Kınalıada’da konaklayabileceğiniz çeşitli işletmeler bulunuyor. Keyifli ve sakin bir haftasonu tatili için en uygun fiyatlarla her bütçeye uygun hizmet veren otel ve pansiyonlar bulunuyor. İlgili pesoneller ve sıcak bir ortamda, İstanbul’un gürültüsünden uzakta bir tatil için Kınalıada’yı tercih edebilirsiniz. Bu küçük adada dinlenebilir, kendinize yönelebilir ve ada manzarasının, sokaklarının keyfini çıkarabilirsiniz. Kınalıada otel ve pansiyonları, küçük ve samimi atmosferi ile en kaliteli hizmeti sunmak için misafirlerini bekliyor.

 • Kınalı Butik Otel
 • Hababam Pansiyon
 • Rita Inn

► Daha fazla Kınalıada konaklama imkanı için Kınalıada Otel ve Pansiyonları yazımıza göz atın. 🙂

Kınalıada’da Denize Girilecek Yerler Nerelerdir?

kinaliada iskele plaji

Kınalıada’da birçok plaj yaz aylarında adalılara ve yerli/yabancı turistlere hizmet veriyor. Prens Adaları arasında büyüklük açısıdan dördüncü sırada yer alan Kınalıada, ilk iki sırada yer alan Büyükada ve Heybeliada’ya nispeten çok daha kalabalıktan uzak vaziyette. Özellikle bu iki adada, kalabalık sorunu oluşuyor, eğer bu kalabalıktan kaçmak istiyorsanız Kınalıada’yı tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda Kınalıada’da artış gösteren insan sayısına rağmen Kınalıada’da denize girmek en güzel aktivitelerden bir tanesi.  Kınalıada plaj fiyatları hafta içi 30 – 40 TL, hafta sonu ise 35 – 60 TL gibi yüksek fiyatlar arasındadır.

 • Ayazma Plajı
 • Kumluk Plajı
 • Teos Plajı

Kınalıada Plajları listemize göz atmak ister misiniz? 🙂

Kınalıada’da Gezilecek Yerler

Küçük ve sevimli bir ada olan Kınalıada aslında gezlecek çok fazla tarihi mekana sahip değil. Ancak, adada bulunan az sayıdaki kilise, manastır ve cami görülmeye değer. Kınalıada’yı baştan başa yürüyebilir, yol üzerinde bu yapılara uğrayarak bir fikr edbinebilirsiniz. Kınalıada sokaklarında butik kafelere uğramak, adanın işletmelerini deneyimlemek, adanın 3 tepesine çıkıp manzaranın tadına varmak ve tabii ki denizin tadını çıkarmak en iyi tercihlerden olacaktır.

Adada bulunan tarihi evleri gezebilir, mimarisi ile insanı büyüleyen yapıları inceleyebilirsiniz. Osmanlı döneminde yapılan Sirikyan İkiz Evleri, Kazazyan Evleri, Sukyas Ev gibi birçok tarihi köşkü görme imkanını Kınalıada’ya gitmişken kaçırmayın!

🐈 Kısacık bir not: Özellikle de yaz aylarında kapımızın önüne sevimli dostlarımız için bir kap su koyalım. 🐈

Kınalıada’da Bulunan Tarihi Yerler

sirikyan ikiz evleri

Prens Adaları, tarihi mirasları barındırmasıyla oldukça önemli br yere sahip. Tarih boyunca farklı dinlerin kutsal mekanlarına ev sahipliği yapmış, önemli isimlerin tarihi köşklerini bugüne kadar olabildiğince korumuştur. Siz de Kınalıada geziniz boyunca Kınalıada tarihi yapılarını ziyaret ederek Kınalıada tatilinizi renklendirebilirsiniz.

Kınalıada’da Bulunan Tarihi Ev ve Köşkler

Kınalıada’da aslında dini yapılardan çok Kınalıada’da bir dönem yaşamış olan insanların adaya miras kalan ev ve köşkleri bulunuyor. Birbirinden farklı zamanlarda inşa edilmiş ve hala güzelliğini koruyan bu yapılar arrasında gezmeden Kınalıada’dan ayrılmak hata olur! Her biri bir yaşanmışlık, her biri ayrı bir hikaye ve hepsi ayrı bir değer… Kınalıada’da bulunn yapılar genelde orada yaşamış ve adalılar tarafından sevilen, sayılan insanların evleri. İşte bu yapılardan bazıları:

 • Sirikyan İkiz Evleri
 • Kazazyan Evleri
 • Hancıyan Evleri
 • Acemyan Evi
 • İhap Hulasi Görey Evi

Kınalıada’da Kutsal ve Dini Mekanlar

kinaliada camii

Kınalıada’da oldukça az sayıda tarihi dini bina bulunuyor, tarihi yapı bakımından fakir bir ada. Prens Adaları tarih boyunca çeşitli etnik kökene sahip insanların beraber yaşadığı bölgelerden biri olmuştur. Bununla beraber, birçok prensin, din ve devlet adamının da sürgüne gönderildiği, şair ve yazarların kendine yuva belirlediği adalarda farklı kültür ve dinlerin kutsal yapıları az sayıda da olsa beraber bulunuyor. Kınalıada ise bu durumun küçük örneklerinden biri. Kınalıada’da 1 cami, 1 manastır ve 2 adet kilise bulunuyor. Hepsi birbirinden değerli bu yapılar Kınalıada tarihinde farklı zamanlarda yapılmış ve o zamandan beri mimari miras olarak korunuyor.

 • Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi: 1854-1857 yılları arasında inşa edilmiştir. Ermeni Patriği Hagop tarafından açılmıştır. Sade bir mimariye sahiptir, Kınalıada’daki tek Ermeni Ortodoks Kilisesidir.
 • Kınalıada Camii: Çarşı caddesi üzerinde bulunan Kınalıada Camii, 1964 yılında Başar Acarlı tarafından yapılmıştır. 450 metrekarelik bir alandadır, deniz kenarında bulunur.
 • Dönüşüm Manastırı: Manastır tepesinde bulunur. Bizans dönemine ait manastırın kalıntıları üzerine inşa edildiği bilinmektedir. Daha sonra yıkılmaya yüz tutmuş fakat yeniden restore edilmiştir. Katolik kilisesinin orijinal halinden kalan bazı ikonalar ise İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesinde saklanmaktadır.

Kınalıada Ulaşım (Kınalıada Ada İçi Ulaşım)

Küçücük, 1,356 kilometre kare bir yüzölçümüne sahip Kınalıada’yı baştan başa maksimum 20 dakika – yarım saatlik bir yürüyüş ile gezebilirsiniz. İsterseniz kendi bisikletinizi vapurlara ücreti dahilinde yükleyerek adaya getirebilir ya da Kınalıada’nın bisiklet kiralayan işletmelerinden bisiklet kiralayabilirsiniz. Faytonlardan adalardan kaldırılmadan öne de Kınalıda’da fayton bulunmuyordu.

🚩 Yeni Ulaşım Aracı Artık Elektrikli Araçlar: Kınalıada Elektrikli Araç Hatları ve Sefer Saatleri 🙂

► Adalarda Elektrikli Araç Fiyatları Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın! 🙂

► Adalılara Özel Ulaşımda İndirim İmkanı Sağlayan Adakart Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın! 🙂

Kendi Bisikletimi Getirebiliyor muyum? 🚴

Kınalıada’ya kendi bisikletiniz ile gitmek istiyorsanız bir tam kişi ücreti karşılığında motorlara veya vapurlara bisikletinizi yükleyebiliyorsunuz. 

Horoz Reis Kınalıada’da Yatıyor!

horoz reis

Kınalıada’nın, tarihi kişiliklerle olan bağlantısında adalılar için unutulmayacak bir isim var. Büyükada’nın sivil cankurtaranlarından büyük kahraman Horoz Reis, ölümünün ardından büyük kalabalıklarla Kınalıada Surp Kirkor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’ne, annesinin yanına defnedildi. Horoz Reis’in mütevazı fakat etkileyici yaşamını okumak için Horoz Reis yazımızı okuyabilirsiniz.

Kınalıada Tarihi

Prens Adaları arasında, İstanbul’a en yakın konumda bulunan Kınalıada, günümüze göre birçok farklı isimle anılmıştır. Aldığı tüm isimler onun toprak özelliğinden gelmiştir, zamanında adada bulunan bakır madeni nedeniyle kızıla dönen topraklar sonucu Kınalıada denmiştir. Adalar ilçesinin beş mahallesinden biri ve Prens Adaları’nın dördüncü büyüğüdür. 17. Yüzyılda, Ermeni çoğunluklu bir popülasyona sahip olan ada, Lehistanlı Tıbir Simeon’un seyahatnamesinin bir bölümünde de yer almıştır. 1846 yılında İstanbul’dan düzenlenen vapur seferleriyle beraber Rum ve Türk nüfusu Prens Adaları’na göç etmiş, böylece adalar homojen bir yapı kazanmıştır. Ancak halen, diğer adalara nazaran Ermeni nüfus Kınalıada’da toplam nüfus arasında önemli bir paya sahiptir. Adanın tam bir yerleşim yerine dönüşmesi ise su ve elektrik sıkıntısının çözülmesi ile gerçekleşmiştir. Kınalıada 1946’da elektriğe, 1981 yılında ise suya kavuşmuştur.

İstanbul’a yakınlığı ile her dönemde sürgünlerde en çok tercih edilen yerlerden biridir. 8. Yüzyılın ardından gözden düşen büyük adamlar özellikle burada sürgüne gönderilmiştir. Tarihine bakıldığında özellikle Bizans döneminde birçok sürgüne tanıklık ettiği görülen Kınalıada’da sürgünlerin en bilineni ve belki de en önemlisi Romen Diyojen’in sürgünüdür. Diyojen, VII. Dukas Mikhail döneminde İzmit’te yakalanınca gözleri oyulur ve bir keiş elbisesi giydirilerek Kınalıada’da bulunan Hristo manastırına sürülür. Mezarının ise yetimhanenin yanında olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca Bizans döneminde yapılan surlara surların yapımı için kullanılacak olan taşlar o dönemde aktif olarak kullanılan Kınalıada’dan getirilmiştir.

Kınalıada Coğrafyası

kinaliada cografyasi

1500×1100 km büyüklüğündeki Kınalıada, kayalık bir yapıya sahiptir. Çınar tepesi, Teşvikiye Tepesi ve Manastır Tepesi olmak üzere 3 tepeden oluşmuştur. Adanın iklimi, diğer adalara oranla daha serttir. Prens Adaları takımının diğerleri poyraz rüzgarlarından korunurken, Kınalıada poyrazı alır, kışın ise karayel eser.

Kınalıada Hakkında Diğer Bilgiler 

Kınalıada Mehmetçik İlkokulu 

Kınalıada Mehmetçik İlkokulu, öğrenci ve öğretmen sayısının azlığı ile bu küçük adada samimi ve başarılı eğitim – öğretim hayatına imza atıyor. Tam gün öğretim veren okul, Adalar’ın ilçe merkezi olan Büyükada’ya 40 dakika, Bostancı’ya 25 dakika, Kadıköy’e 35 dk ve Kabataş’a ise 45 dk sürmektedir. 

Kınalıada Bankalar

Kınalıada’da herhangi bir banka şubesi bulunmamaktadır. Yalnızca Denizbank’ın ATM’i Hrant Dink Parkı önünde yer almaktadır.

Kınalıada Sağlık 

Kınalıada’da sağlık hizmeti, Keyif Sokak üzerinde bulunan Aile Sağlığı Merkezi tarafından verilmektedir. Sağlık ocağında mesai saat 08:00, akşam 17:00 arasındadır; öğle vakti saat 12:00 ve 13:00 arasında 1 saatlik mola verilmektedir. Cumartesi ve pazar günleri hariç, haftaiçi her gün Kınalıada Aile Sağlığı Merkezinde tedavi olabilirsiniz.

Telefon: 0216 381 70 78

Adres: Keyif Sokak No:4/4 Kınalıada – İstanbul

Eczaneler

 • Kınalı Eczanesi
 • Deniz Eczanesi
 • Ada Eczanesi
 • Doğan Eczanesi

Kınalıada Nöbetçi Eczaneler hakkında detaylı bilgi için tıklayın. 🙂

Kınalıada’da Bulunan Marketler

Birçok ihtiyacınızı sorunsuz karşılayabileceğiniz küçük veya büyük çeşitli market ve süpermarketler Kınalıada’da da bulunmaktadır. Ucz Market, Akasya Caddesi üzerinde bulunmaktadır. A101 ise Sahilhaneler Sokak’ta yer almaktadır. Kınalıada’nın ara sokakları ve meydanda diğer bakkal ve marketleri bulabilirsiniz. 

Kınalıada Önemli Telefon Numaraları

Kınalıada PTT+90 216 381 40 10
Kınalıada Elektrik İdaresi+90 216 381 40 30
Kınalıada Emniyet+90 216 381 40 40
Kınalıada İtfaiye+90 216 381 44 40
Kınalıada İlkokulu+90 216 381 43 57
Kınalıada Güzelleştirme Derneği+90 216 381 55 94
Kınalıada Su Sporları Klubü+90 216 381 64 03
Kınalıada Kınalı Eczanesi+90 216 381 41 51
Kınalıada Doğan Eczanesi+90 216 381 47 75

İlgili İçerikler!

3 thoughts on “Kınalıada Rehberi

 1. ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde mutlaka en başta kınalıadayı gezmek dolaşmak olmalı gerçekten dünya üzerinde ki cennet diyebilirim sizlere mutlaka ama mutlaka ziyaret edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir