heybeliadada ne yapilir

Heybeliada’da Yapılacaklar Nelerdir?

Prens Adaları arasında Büyükada’dan sonra ikinci büyüklükte olan ve bünyesinde barındırdığı imkanlar ile tatilcilerin ilgisini çeken Heybeliada; yalnızca manzarası ve doğası ile değil, burada yapılabilecek birçok aktivitesi için de tercih ediliyor. Büyükada’ya nispeten kalabalığın biraz daha seyrek olduğu ada günübirlik gezileriniz ya da hafta sonu tatilleriniz için oldukça uygun seçenekler arasında. Hemen hemen her adanın imkanları birbirine benzese de onları birbirinden belirli ölçülerde ayıran kriterler var. Tarihi mekanların çeşitliliği ve her adada bulunan tarihi yapıların farklı hikayelere sahip olması ya da restoran ve otel gibi hizmet sektöründe bulunan işletmelerin çeşitliliği gibi…
Eğer “Heybeliada’da ne yapılır?” diyorsanız sizin için cevap niteliğinde birçok aktivite ve seçenek sıraladık. Bir plan yaparak adayı baştan sona gezebilir, sokaklarında anılar biriktirebilir ya da adanın diğer imkanlarından yararlandığınız keyifli bir tatil serüveni geçirebilirsiniz! İşte sizin için Heybeliada tatilinde yapılabilecekler listemiz. 🙂

  🐈 Kısacık bir not: Özellikle de yaz aylarında kapımızın önüne sevimli dostlarımız için bir kap su koyalım. 🐈

Bisiklet Turu ile Kısa Bir Ada Gezisi

Adalar’da belki de en keyifli fiziksel aktivitelerin başında gelen seçenek tabii ki bisiklet sürmek. Bunun için yapmanız gereken adalarda bulunan bisiklet kiralama noktalarına gitmeniz ve kendinize bir bisiklet kiralamanızdır. Heybeliada bisiklet kiralama fiyatları, Büyükada’da bisiklet kiralama fiyatları ile neredeyse aynı. Bunun yanında tıpkı Büyükada gibi Heybeliada’da “büyük tur” ve “aşıklar turu” olarak bilinen “küçük tur” olmak üzere iki tur güzergahı mevcut.

Heybeliada’da bisiklet kiralamak istiyorsanız saatlik fiyatı 10 TL günlük ise 25 TL olarak belirlenmiş. Yalnızca fiyatlar değil, yaz aylarında artan talebi de göz önünde bulundurmalısınız çünkü adaya akın eden diğer günübirlikçi ve tatilciler de bu seçenekten yararlanmak isteyeceklerdir. Adayı daha kapsamlı ve çok daha hızlı bir şekilde gezmek istiyorsanız sizin için uygun olan bisiklet turunda, Heybeliada’nın bazı yokuşlu yolları sizi yorabilir hatta yıldırabilir. Fakat tepelere çıktığınız anda gördüğünüz tüm manzara ve üzerinizdeki tatlı yorgunluk buna değecektir.

NOT: Eğer kendi bisikletinizi getirmek isterseniz İstanbul’dan kalkan vapur ve motorlara ücreti karşılığında bisikletiniz ile girebilir ve adayı kendi bisikletinizle turlayabilirsiniz.

Piknik Alanları

Günümüzde nereye baksak gri ya da renklendirilmiş beton yığınları görür olduk. Aslında tam da bu yüzden İstanbul’un incisi Adalar, tüm kasvetli yapılardan kaçmak için kaçırılmaz bir fırsat. Arkadaşlarınız, aileniz ve belki de sevgilinizle keyifli bir orman günü yapmak istiyorsanız Heybeliada’da harika piknik alanları ve mesire yerleri mevcut. Hem piknik yaptığınız, toprak üzerinde sinir stres attığınız hem de önünüze serilmiş masmavi deniz manzarasının tadını çıkardığınız bir günü kaçırmamanızı öneririz.

Özellikle Değirmenburnu mesire alanı Heybeliada için öne çıkan yerlerden bir tanesidir.

Heybeliada’da bulabileceğiniz diğer mesire yerleri;

 • Değirmenburnu Mesire Yeri (Mill Cape Nature Park)
 • Kablo Mesire Yeri
 • Çam Limanı

Heybeliada’da Denize Girmek

Birçok plaja sahip olan Heybeliada’da denize girmek keyifli olabilir. Özellikle adalar gezisi için yaz aylarını tercih ettiyseniz, yaz sıcağında turist kalabalığı içinden sıyrılıp kendinizi serin mavi sulara atmak isteyeceksinizdir. Heybeliada’da her bütçeye uygun ve verdiği hizmetlere göre seçim yapabileceğiniz birçok işletme ve koy mevcut. Bizim tavsiyemiz, Heybeliada’nın kendine hayran bırakan koyları ve hizmetten kaçınmayan plajlarında denizin tadını çıkarmanız. Bu isteklerinize karşılık verebilecek özelliklerde Çam Limanı Koyu, Alman Koyu ve Ada Beach Club gibi farklı işletmeler mevcuttur.

Her plajın kendine ait ayrı bir ücret politikası mevcut. Ayrıca, fiyatlar hafta içi ve hafta sonu değişiklik göstermekle beraber genelde 50- 60 tl civarında bir ücret belirtiliyor.

 • Alman Koyu
 • Akvaryum Koyu
 • Aqua Green Beach

► Heybeliada plajları hakkında ayrıntılı bilgi için “Heybeliada Plajları ve Fiyatları” yazımıza bakabilirsiniz. 🙂

Denize ve sahile, özellikle doğada kaybolması uzun yıllar süren pis materyaller atmayalım!

Tarihi Yapıları Gezmek

Prens Adaları’nın zengin tarihinden fırsat buldukça bahsediyoruz.. İşte Heybeliada’da geçmişten günümüze oldukça zengin ve köklü, yaşayan bir yapı olduğunu birçok tarihi yapısı ile gözler önüne seriyor. Her tatilcinin adalara gitme amacı elbette ki farklı fakat her ne kadar deniz, kum ve güneş için gitmiş olsanız da kesinlikle bu yapılara uğramadan ve onlar hakkında ufak da olsa bilgiler edinmeden geri dönmeyin. Heybeliada’nın birbirinden güzel tarihi yapıları kesinlikle görülmeye değer!
Özellikle dini yönden oldukça farklı grupların kutsal yapılarının bulunduğu Heybeliada’da Aya Yorgi Uçurum Manastırı’ndan daha birçok muhteşem yapıya göz atabilirsiniz. Yalnızca çeşitli dini yapılarla değil, tarihte önem arz eden Heybeliada Sanatoryumu, Heybeliada Deniz Lisesi’ni de görmeden buradan ayrılmayın. (Görmek derken maalesef dışarıdan görmekten bahsetmekteyiz. Heybeliada Sanatoryumu ziyarete açık bir yer değildir)

Heybeliada’da Müze Keşfi

Tarihin zenginliklerini içinde bulunduran Heybeliada’da bir müze turu yapmadan olmaz. Hele ki edebiyattan tarihe, sevilen ünlü isimlerin müzeleri ve hayatlarını geçirdikleri köşkler sokak aralarında duruyorken! Prens Adaları, tarihin birçok önemli olayına tanıklık ettiği gibi birçok yaşamı da barındırdı içinde. Heybeliada’da Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi’ni gezmek ya da İsmet İnönü’ye bir selam vermeden olmaz.

Heybeliada Kafe ve Restorantları

Elbette geziniz sırasında karnınız acıkacak ve bir şeyler yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Bunun için Heybeliada’da birçok farklı ve oldukça lezzetli seçenekler mevcut. Heybeliada sokaklarında her birini keşfedebilir ve Adalar’ın eşsiz manzarasında sevdiklerinizle oldukça keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Sokak aralarında bulunan bazı butik kafelerde içeceğinizi yudumlayabilir ve Heybeliada gezinizde soluklanabilirsiniz!

Belirli ve kapalı bir mekanda kapalı kalmak istemeyenler için piknik alanları mevcut. Burada toprakla iç içe bir gün geçirebilir ve enerjinizi atarken keyifli bir piknik saati geçirebilirsiniz. Akşamları manzara ile keyif veren bir sahil ya da ruh halinize uygun bir restorantta lezzetli yemekler gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Heybeliada’nın bazı restoranları ve kafeleri şu şekilde;

 • Perili Köşk
 • Tadım Roma Dondurma
 • Ezop Kafe
 • Erguvan Ev Yemekleri

► Tüm restorant önerilerimiz için “Heybeliada’da Ne Yenir, Nerede Yenir?” yazımıza bakabilirsiniz. 🙂

Çarşı mı Yürüyüş mü?

Açıkçası özellikle yaz aylarında Heybeliada nüfusu da tıpkı Büyükada nüfusu gibi kat kat artıyor. Bu yüzden, Heybeliada Çarşı da her ne kadar güzel olsa da insan kalabalığı sizi bunaltabilir. Alternatif olarak tercih edebileceğiniz aktivite ise kesinlikle bir doğa yürüyüşünü içermeli! Heybeliada’nın derinliklerine doğru, ahşap evlerin arasından çiçekli ve yürümekten keyif alacağınız sakin yolları geçerek kendinizi doğaya bırakabilirsiniz! Tabi isterseniz bisikletle de gezebileceğiniz yolları yavaş yavaş yürümek de ayrı bir keyifli olacaktır hatta yürüyüşünüzü mesire alanlarından birinde tamamlayabilir, yemyeşil çimenlerin üzerinde dinlenebilirsiniz.

Çarşıyı da gezmek isterseniz geniş bir meydan çevresine sıralanmış küçük kafe, restorant ve diğer işletmelere uğramadan, farklı lezzetleri denemeden çarşı gezinizi tamamlamayın.

Heybeliada Sokaklarında Fotoğraf Çekimi

Göreceğiniz tüm güzellikleri eminiz ki saklamak isteyeceksiniz. Belki bir tarihi yapı fotoğrafı belki Heybeliada’nın yerlisi olan küçük dostlarımız ya da tatilinizin keyifli günlerinden birinde en güzel gülümseyişinizi yüzünüze kondurduğunuz mutlu anlarınız. Heybeliada, dört mevsim farklı güzelliğiyle insanı büyüleyen ve köşklerin arasında gezinen çiçekli sokaklara ve karşıya baktığınızda sizi mest edecek birçok manzaraya sahip. Aslında ekstra bir çaba sarfetmeden oldukça güzel anılar biriktirebilir ve Heybeliada sokaklarında bile bu şekilde eğlenebilirsiniz. Fotoğraf çekmeden dönmeyin!

Konaklama İmkanları

Heybeliada’da tatil planınızı uzatmak isterseniz her bütçeye uygun otel ve pansiyonlar bulunuyor. Heybeliada’nın konaklama imkanlarından yararlanarak adanın keşfedilmeye değer tüm güzelliklerini yaşayabilirsiniz. Heybeliada’nın çeşitli lokasyonlarında konumlandırılmış ve herbiri farklı dokularda, konseptlerde ve tatlarda hizmet veren restorantları gezebilir, heybeliada plajlarında denize girebilir ya da Heybeliada sokaklarını keşfedebilirsiniz! Kısacası, eğer konaklama hizmetinden yararlanır ve Heybeliada’nın birbirinden konforlu otellerinde zaman geçirerek Heybeliada’yı keşfedebilirsiniz!

 • Perili Köşk Consept Otel
 • Heybeliada Yalı Pansiyon
 • L’isola Guesthouse

► Tüm Heybeliada Otelleri ve Pansiyonları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz! 🙂

İlgili İçerikler!

2 thoughts on “Heybeliada’da Ne Yapılır?

 1. Benim değerli okurlara tavsiyem mangal yakmamaları yönündedir onun yerine manzaralı bir restauranta girip manzaranın tadını çıkararak yemeklerini yiyebilirler mangal malesefki ülkemizde her yeşil bulduğumuz yerde yapılıyor ve bunun sonucunda çok büyük yangınlar çıkıp çok güzel yeşil alanlarımız yok oluyor eğer mangal yakacaksanız da mutlaka kontrollü bir ateş yakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir