2024 resmi tatiller

2024 Resmi Tatiller

Senenin belirli günlerinde verilen resmi tatiller, insanların hem o günlerde kutlama ve anma günlerine katılmasına olanak sağlıyor hem de kısa süreliğine bir tatil imkanı sunuyor. Her sene dini ve milli bayramlarda, yılbaşı günlerinde ilan edilen resmi tatillere sizler için hazırladığımız tablodan ulaşabilirsiniz. Nispeten uzun süren resmi tatillerde vatandaşlar çalışma hayatının stresini geride bırakmak, bazen gezmek bazen dinlenmek için tatillerinden faydalanmanın yollarını arıyorlar. Sevdiklerinizle keyifli birkaç gün geçirmek için dini ve milli bayramlarda verilen resmi tatiller, tercihe göre ekstra izin alınarak haftasonlarıyla da birleştirilebiliyor. İstanbulluların tercihleri arasında bulunan Marmara bölgesindeki tatil yerleri ve özellikle İstanbul Adaları’nı siz de bu tatil günlerinde tercih edebilirsiniz.

Yalnızca resmi tatiller değil, öğrenci ve veliler arasında merak edilen sorulardan bir diğeri de Sömestr tatilinin ne zaman olduğu. Her sene milyonlarca kişinin aklına “okullar ne zaman tatil oluyor?” sorusu geliyor. Okulların da tatiliyle beraber her aile tatile çıkmak için rotasını bu tarihlere göre ayarlıyor.

2024’ün Resmi Tatil ve Bayram Günleri

 • 1 Ocak Yılbaşı
 • 9 Nisan Ramazan Bayramı Arifesi
 • 10 Nisan Ramazan Bayramı 1.gün
 • 11 Nisan Ramazan Bayramı 2.gün
 • 12 Nisan Ramazan Bayramı 3.gün
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 15 Haziran Kurban Bayramı Arifesi
 • 16 Haziran Kurban Bayramı 1.gün
 • 17 Haziran Kurban Bayramı 2.gün
 • 18 Haziran Kurban Bayramı 3.gün
 • 19 Haziran Kurban Bayramı 4.gün
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 28 Ekim Cumhuriyet Bayramı Arifesi
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 31 Aralık Yılbaşı gecesi

Yılbaşı Tatili (1 Ocak)

Yılın ilk günü olan 1 Ocak Pazartesi günü, 2024 yılının resmi tatil programında kendine yer buluyor. Bu günü, Cumartesi-Pazar ile birleştirerek keyifli bir 3 günlük yılbaşı tatili fırsatına dönüştürebilirsiniz. İsterseniz ek izin kullanarak tatil sürenizi uzatarak 2024’e dinlenmiş bir şekilde girebilirsiniz

Sömestr Tatili (22 Ocak – 2 Şubat)

Öğrenciler için önemli bir tatil dönemi olan sömestr, 2024 yılında 22 Ocak Pazartesi günü başlıyor ve 2 Şubat Cuma günü sona eriyor. Planlarınızı yapın, çocuklarınızla keyifli bir tatil geçirmenin zamanı geldi!

Ramazan Bayramı (9-12 Nisan)

Ramazan Bayramı, 2024 yılında 9 Nisan arefe günü ile birlikte 10-11-12 Nisan tarihlerinde kutlanacak. Bu dönemi, 4 günlük bir tatil için değerlendirebilir, sevdiklerinizle bir araya gelebilirsiniz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

2024 resmi tatil listesinde üçüncü sırada yer alan 23 Nisan, Salı gününe denk geliyor. 22 Nisan Pazartesi günü izin kullanarak, keyifli bir 4 günlük tatil planı yapabilirsiniz.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Emek ve Dayanışma Günü, 2024 yılında Çarşamba gününe rastlıyor. Bu günü hafta sonu ile birleştirip kısa bir kaçamak yapmak harika olabilir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

2024 yılında 19 Mayıs, Pazar gününe denk geliyor. Hafta sonuna denk gelmesi, milli bayramı tatilinizi uzatarak kutlama şansı sunuyor.

Kurban Bayramı (15-19 Haziran)

Kurban Bayramı, 2024 yılında 15 Haziran Cumartesi günü başlayıp 19 Haziran Çarşamba gününe kadar devam ediyor. Bu tatil döneminde, ailenizle güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Demokrasi ve Millî Birlik Günü, 2024 yılında Pazartesi gününe denk geliyor. Hafta sonu ile birleşince 3 günlük bir tatil fırsatınız olacak.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Zafer Bayramı, 2024 yılında Cuma gününe denk geliyor. Bu günü değerlendirerek şehir hayatının koşuşturmasından uzaklaşabilirsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, 2024 yılında Salı gününe denk geliyor. Pazartesi günü izin kullanarak 4 günlük bir sonbahar gezisi yapabilirsiniz.

31 Aralık ve 28 Ekim

Yılbaşı gecesi olan 31 Aralık Pazar gününe denk gelmesi sebebiyle tatil günüdür. 28 Ekim ise resmi tatil olmasa da, bazı yerlerde yarım gün eğitim olabilir. 29 Ekim’e denk gelmesi ise 4 günlük tatil planları yapma fırsatı sunuyor.

Okullar Ne Zaman Kapanıyor ve Açılıyor?

Okullar 16 Haziran’da kapanıyor ve tahmini olarak 9 Eylül 2024’te açılacak. Ancak bu tarih, resmi duyurularla değişebilir.

2024’te Toplamda Kaç Gün Tatil Var?

Türkiye’de resmi tatillerle birlikte 2024 yılında toplamda 15,5 gün tatil fırsatı bulunuyor. İşyerinizden, okulunuzdan izin alarak daha fazla tatil planlayabilirsiniz. Tatil günlerinizi değerlendirin ve hayalinizdeki tatili yaşayın!

İlgili İçerikler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir