buyukadada edebiyat muze kutuphanesi acildi

Büyükada’da Edebiyat Müze Kütüphanesi Açıldı

**Cover Fotoğraf Kaynağı: www.dha.com.tr/

Büyükada’da bulunan tarihi Haritadonis Köşkü, restore edilerek İstanbul Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak kitapseverlerin hizmetine sunuldu. Köşk, orijinal dokusuna sadık kalınarak restore edildi. Daha önce kapatılan bütün tarihi süslemeler yeniden ortaya çıkartıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından gerçekleştirilen açılış törenine birçok sanatsever ve önemli isimler katıldı.

Açılış Tarihi: 2 Mayıs 2023
Giriş Ücreti:Ücretsizdir
Instagram Hesabı: https://www.instagram.com/buyukadaedebiyatmuzektp/
Adres:Adres: Maden Mah. Çınar Meydanı No:71 Büyükada

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi ziyaretçilere kapılarını açtı. Açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Adalar’ın sanatçılar için ilham kaynağı olduğunu belirterek, Cumhuriyetin 100. yılında 100 yeni kütüphane açma hedeflerinin gururunu yaşadıklarını ifade etti. Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin açılmasıyla birlikte İstanbul’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kütüphane sayısının 70’e ulaştığını dile getirdi.

Bakan Yardımcısı Yavuz, konuşmasında ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı hizmet veren kütüphane sayısının bin 275’e ulaştığını ve halk kütüphanelerinin yeniden yapılandırıldığını ve iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Ayrıca, yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayan kullanıcılar için çağdaş araçlarla donatılmış gezici kütüphanelerin de hizmet verdiğini vurguladı.

Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin özel odaları, sergi alanları ve okuma salonlarıyla zenginleştirildiğini söyleyen Bakan Yardımcısı Yavuz, kütüphanenin koleksiyonunda Adalar’da yaşamış ya da eserlerinde Adalar’a yer vermiş 92 yazarın eserlerinin yanı sıra hayatları ve eserleriyle ilgili çalışmalar, müze kütüphaneciliğine uygun kitap ve yazma eserlerin bulunduğunu ifade etti.

Ayrıca, yazar Zeyyat Selimoğlu’na ait eserlerin yanı sıra Melih Cevdet Anday’ın eşi Suna Anday, Bekir Sıtkı Erdoğan’ın kızı Sahil Dural ve Sait Faik Abasıyanık’a ait hatıra eşyalarının Darüşşafaka Cemiyeti tarafından kütüphanede sergileneceğini de ekledi.

.

İlgili İçerikler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir