Adalı Kadınlar Bal Üretecek: İSMEK’ten Yeni Bir Adım

adali kadinlar bal uretecek

İmamoğlu: “Adalar’da bal üreteceğiz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre Adalı kadınların istihdamına katkı sağlayacak bir projeye imza atılıyor. Ekrem İmamoğlu “Adalar’da bal üreteceğiz.” şeklinde yaptığı açıklama ile müjdeyi verdi. Kadın istihdamına destek amacıyla atılan bu yeni adım “İstanbul Büyükada’da Arıcılığın Geliştirilmesi” projesi kapsamında sunuldu. Arıcılık alanında bir eğitim alarak kendini geliştirmek isteyen kadınlar için “Temel Arıcılık Eğitimi” programı Büyükada’da başlamış bulunuyor.

Büyükada’da arıcılık projesi kapsamında birbirinden farklı kurumların işbirliği görülüyor. Enstitü İstanbul İSMEK, Adalar Kaymakamlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İBB Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü, İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, Adalar Belediyesi ve BEE’O Propolis, arıcılık ile ilgilenmek isteyen veya hali hazırda arıcılık faaliyeti ile uğraşan kadınlara Büyükada’da imkan tanınıyor. Büyükada’nın florasına uygun Ada balı üretimi için kadınlara arıcılık konusunda eğitim verilecek çalışmalara başlandı. Buna göre 18 katılımcı, ada balı üretmek için eğitim almaya başladı.

Kadın İstihdamına Destek

Adalar ilçesinde, arıcılık alanında kadın istihdamı ile bölgenin florasına uygun arılarla, ‘Ada balı’ üretimi gerçekleştirmeyi ve üretilen arı ürünlerini markalaştırmayı hedefliyoruz” diyen Ekrem İmamoğlu, hem projeyi anlattı hem de projenin geleceğinden bahsetti.

İmamoğlu, Twitter hesabından “Adalar’da ‘Ada balı’ üreteceğiz” paylaşımı ile Adalar’ı daha aktif hale getirecek formülü açıkladı. Bu sayede hem kadınlar istihdam edilecek hem de bal üretimi ile bir markalaşmaya gidilecek. İBB Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları’nda (İSMEK) verilen arıcılık eğitimini açıklayan video paylaşımında İmamoğlu’nun sözleri ise şu şekilde;

“Adalar ilçesinde, yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığımız ‘Arıcılık Alanında Kadın Üreticiler Yetiştirme’ projesi, bu çalışmalarımızdan özel bir tanesi. Projeyle, Adalar ilçesinde, arıcılık alanında kadın istihdamı ile bölgenin florasına uygun arılarla, ‘Ada balı’ üretimi gerçekleştirmeyi ve üretilen arı ürünlerini markalaştırmayı hedefliyoruz. Enstitü İstanbul İSMEK öncülüğünde gerçekleşecek projede; kadın katılımcılar, başta bal olmak üzere, çeşitli arı ürünleri üreterek, doğrudan ürün satışı yapabilecekler. Bu şekilde, Enstitü İstanbul İSMEK’ten eğitim alan İstanbullular, düzenli bir gelir elde etme fırsatına kavuşmuş olacaklar.”

Bu Bir Sosyal Kalkınma Projesi

Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Engin Çelik, projenin amacından bahsederek aslında arıcılığın sertifikalı bir düzleme oturtulacağından bahsetti. “Projede amaçladığımız şeylerden biri, bunu daha böyle sertifikalı, daha düzenli, eğitim almış insanların yapmasını sağlamak” sözleri ile bu projenin amacını özetledi.

Proje hakkında farklı taraflardan gelen ifadeler, projenin farklı yönlerine odaklanan ve açıklayan içerikleriyle dikkat çekti. İSMEK Koordinatörü Dr. Canan Aratemür Çimen “Aslında bu bir sosyal kalkınma projesi. Kadınları hedef aldığımız çokça paydaşı olan bir proje” sözleri ile kadın istihdamına ve kadınları merkeze koyan bir sosyal kalkınma projesi olduğundan bahsetti.

Yapılan röportajlarda yapılan balların satışa çıkarılacağı, markalaşma amacı ve öğrenci yorumlarına da yer verildi.

İlgili İçerikler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir