Kış Bahçesi Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

kis bahcesi dekorasyonu nasil olmali

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Ev dekorasyonu uçsuz bucaksız ve herkesin kendi zevkini yansıttığı bir alan. Ancak kimi zaman dekorasyon konusunda desteğe ihtiyaç duyabiliyoruz… Hele ki bu spesifik bir alan olacaksa ve bir konsepte uydurmak istiyorsak… Kış bahçesi de özellikle son yıllarda moda olması ile birçok kişinin özenle dizayn etmek istediği ve bunun için kendi zevklerine göre tavsiyeler aradığı bir alan.

Pekçok stilin kullanılabildiği kış bahçelerinde aslında bazı ufak detaylar ile oldukça güzel sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kış bahçelerinizi bu ipuçları ile şık ve beğeni toplayacak biçimde düzenleyebilir ve soğuk kış günlerinde sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Kış bahçesi dekorasyonu sizin zevkinizi yansıtır ancak son trendlere de dikkat etmek gerekir. Modern bir anlayışla tasarlanmış kış bahçeleri daha çok dikkat çekmekte ve beğenilmektedir. İster sofistike bir hava ile döşenmiş olsun isterse belirli bir dönemi ya da coğrafyayı yansıtsın; sizler için hazırladığımız bu yazıda kış bahçesi nasıl yapılır sorusunun cevabını en iyi ipuçları ile birlikte bulabileceksiniz!

bahce dekorasyon urunleri

En Uygun Bahçe ve Dış Mekan Dekorasyon Ürünleri

Kusursuz bir bahçe dekorasyonu için vazgeçilmez bahçe dekorasyon ürünleri, aradığınız bahçe dekoratif ürünlerini uygun fiyatlarla Trendyol’dan alabilirsiniz.

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

kis bahcesi dekorasyonu

En güzel kış bahçelerine sahip olmak iyi bir planlama yapmakla başlar. Kış bahçesi diyerek geçmeyin; en keyifli vakitlerinizi geçirebileceğiniz, kış günlerinin soğuğunda sıcak bir ortam yakalayabileceğiniz, yaz günlerinde güneşin keyfini çıkarabileceğiniz, sevdiklerinizle güzel anlar paylaşabileceğiniz ve evinizin havasını değiştirecek bir mekanı dizayn etmek hem evinize hem de size çok iyi gelebilir!

Evinizi monotonluktan kurtarmak, kendinize bir alan yaratmak için düzenleyeceğiniz kış bahçenizin estetiğinize uyması ve tam anlamıyla modern bir kış bahçesi olabilmesi için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Kış bahçesi dekorasyonu için püf noktaları bunlar oluşturuyor.

Büyüklük

Kendinize bir kış bahçesi oluştururken aslında en dikkat etmeniz gereken noktaların başında ne kadar büyük bir alana sahip olduğunuz; mobilyalarınızı buna göre seçecek ve eğer küçük bir alana sahipseniz en işlevsel ve rahat şekilde kullanabilmek için büyüklüğü dikkate alacaksınız.

Evinizin en güzel noktalarından biri olabilecek kış bahçeleri, kapalı balkonlarda tercih ediliyor genellikle ancak açık teraslarda da uygun mobilyalar ile oldukça güzel sonuçlar alınabiliyor. Ancak yeni nesil dairelerde kış bahçesine döndürülebilecek yerlerin büyüklüğü istenildiği kadar geniş olmayabiliyor…

Ancak endişe etmeyin; büyüklüğe göre seçtiğiniz mobilyalar ve dizayn fikirleri ile kış bahçenizin boyutu ne olursa olsun harikalar yaratabileceksiniz. Eğer küçük bir alana sahipseniz minderler ve sehpaları kullanabilir; aksesuar ve bitkilere çok boğmadan alandan tasarruf ederek sade ve şık bir sonuca ulaşabilirsiniz. Büyük bir alanda ise dekorasyon için kullanabileceğiniz mobilya ve aksesuar sayısı daha fazla olur.

Aydınlatma

Kış bahçeleri için aydınlatma, en az seçtiğiniz mobilyalar kadar önemli. Eğer loş bir ortam yaratmak istiyorsanız sarı ışık veren lambaları tercih edebilirsiniz. Işığın tek bir yerden gelmemesine dikkat etmelisiniz, küçük lambaderler ile kış bahçenizin aydınlatmasına destek olabilir hatta duvara asabileceğiniz minik led lambalar ile hem dekoratif bir görüntü yakalayabilir hem de aydınlatmanızı böyle sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kış bahçenizde bulundurabileceğiniz kokulu ya da kokusuz mumlar, aydınlatma için romantik tercihlerden biri olacaktır.

Kış bahçelerinde en çok tercih edilen aydınlatma seçeneği, göz yormayan loş lambalardır. Ancak farklı bir tercih yapmak istiyorsanız renkli led lambaları tercih edebilir ve isteğinize göre lamba renklerini değiştirebilirsiniz.

Aydınlatma konusunda dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de kış bahçenizin doğal ışığı ne kadar alabildiği. Eğer kış bahçeniz kapalı bir alanda değilse gece aydınlatması için loş ışıkları belirli köşelerde kullanabilirsiniz.

Açılır / Kapanır Sistem

Kış bahçenizin havalandırılabiliyor olması verimli kullanmanız için bir hayli önemli. Hem yaz mevsiminde hem de soğuk kış günlerinde kullanabilmeniz için pencereler ya da kapıların kolay ve yer kaplamayan açılır – kapanır sisteme sahip olmasına dikkat edin. Gerekirse kış bahçeniz için yapılacaklar listesinin ilk sırasında bu maddeye yer verin.

Uygun Mobilya Seçimi

Kış bahçenizin dekorasyonunda eğer bir uyum yakalamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında mobilyalarınızın birbirine uyumu geliyor. Kış bahçeniz evinizin mobilyaları ile bir bütün olmak zorunda değil tabii ki ancak kendi arasında uyumlu mobilyaları tercih etmek dekorasyonunuz için her zaman önemlidir.

Mobilya seçiminde kış bahçesi yapacağınız alanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız.

 • Eğer büyük bir alanınız varsa güzel bir orta masa ve birkaç sandalye, konforlu berjer modelleri, dekoratif küçük sehpalar, şık bir kilim, saksı bitkileri, dergilik ya da dekoratif bir raf bulundurabilirsiniz.
 • Bunun aksine eğer küçük bir alanı kış bahçesine döndürmek istiyorsanız kalabalık grupların en iyi şekilde sığabileceği şekilde dizayn etmelisiniz. Masa boyutunu ufaltabilir, hatta şık bir orta sehpa tercih edebilirsiniz, L koltuk modelleri köşeleri değerlendirmek için işinize yarayabilir ya da yayılmak için puf ve minderleri kullanabilirsiniz. Küçük alanlarda büyük saksı bitkilerini değil, küçükleri tercih edebilir; dekoratif raflarınızı ayaklı değil duvara monte modeller arasından tercih edebilirsiniz.

Mobilya seçimlerinizi yalnızca büyüklüğe göre değil birbiri ile uyumunu göz önüne alarak yapmalısınız. Kış bahçenizi oluşturan en önemli etkenin birbiri ile uyumlu tarz mobilyalar olduğunu unutmamalısınız.

 • Sizi yansıtan uyumlu bir renk paleti seçin
 • Mobilyalarınızda desen dağılımını dengeli yapın
 • Hareket edemeyecek kadar mobilya ve dekorasyon ürünü ile doldurmayın
 • Mobilyalarınızın dokusu birbirine uysun

Tüm bu kriterleri göz önüne alarak harika bir kış bahçesine sahip olabilirsiniz. Ancak yalnızca büyüklük ve mobilya ile bitmiyor süreç… Amaç, kış bahçeniz için en doğru seçimleri bir araya getirmek!

Uygun Bitkilerin Seçimi

Saksı bitkileri, kış bahçenizin havasını değiştirecek en önemli ipuçlarından bir tanesi. Yemyeşil görüntüsü ile bir tane bile saksı bitkisi havanızı değiştirecek ve ortama daha samimi bir hava katacaktır. İsterseniz çiçeklerle donatabilir isterseniz bir köşeye bitkilerinize yer yapabilirsiniz. Kış bahçelerinizin havasına (açık ve kapalı alan olması bitki seçiminde etkili) uygun bir bitki seçmek hem sizin için hem de seçtiğiniz bitki için önemlidir.

cicek bakim urunleri

En Uygun Çiçek Bakımı & Bitki Yetiştirme Ürünleri

Evinizin bahçesini güzelleştirmek için ideal bahçe malzemeleri, aradığınız minyatür bahçe malzemeleri uygun fiyatlarla Trendyol’dan alabilirsiniz.

Kış Bahçesi Dekorasyonu İçin İlk Adımlar

kis bahcesi dekorasyonu nasil olmalidir

Aklında kış bahçesi fikri olanlar için ilk ipuçlarını verdik ancak yalnızca bu noktalara dikkat etmekle bitmiyor modern ve güzel bir kış bahçesi yapmak. Hatta detaylara özen göstermezseniz, kış bahçesi dekorasyonu istediğiniz gibi olmayabiliyor… Şimdi kış bahçesi dekorasyonu için gerçekten ne gerekiyor, kış bahçesi dekorasyonu nasıl yapılıyor bir bakalım;

Desenler ve Renk Uyumu

Daha önce de bahsettiğimiz gibi aslında kış bahçenizin şık ve modern görünmesi için hatta güzel bir ortam oluşturabilmesi için en önemli şeylerden bir tanesi seçtiğiniz desenler ve mobilyalarınızın renk uyumu. Eğer karmaşık bir görüntüden uzak kalmak istiyor ve sofistike bir görünüm yaratmak istiyorsanız en fazla 3 renk kullandığınız bir mekan oluşturabilirsiniz. Ancak daha renkli bir kişiliğe sahipseniz ve bunu yansıtmak istiyorsanız, birbiri ile uyumlu aynı zamanda dikkat çeken bazı renkleri içeren – tercihen 5 renkten oluşan – bir renk paleti kullanabilirsiniz.

Renk ve desen kullanımında hangi rengi hangi mobilyada kullandığınız çok önemli. Koyu renkleri büyük mobilyalarda kullanmış olabilirsiniz, böyle durumlarda kış bahçesi dekorasyonunun geri kalanında kulalnabileceğiniz eşyaların açık renkli olmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde iç karartıcı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Ahşap mobilyaları seviyorsanız ahşaba uyumlu soft renkleri tercih edebilir; metalik mobilyalar kullanıyorsanız canlı ya da daha keskin renklere yönelebilirsiniz. Kilimleriniz renkli ise eşyalarınızın daha sade olmasına dikkat edebilir ve dikkati güzel desenli kilim ve halılarınıza verebilirsiniz.

Sizi Yansıtan Bir Stil Seçimi

Kış bahçenizin sizin ruhunuzdan bir yansıma olduğu, rahatlamak için burayı kullanabileceğiniz bir mekan olduğunu unutmayın. Bu nedenle kış bahçenizin en çok size hitap etmesi gerekiyor aslında. Kendinize, içinde huzurlu olabileceğiniz ve rahat hissedebileceğiniz bir alan yaratmaya çalışın.

Bunun için kendi stilinize odaklanın. Bohem mi, soft mu, casual mı, daha modern mi yoksa klasik mi? Siz hangisisiniz önce buna karar verin ve sevdiğiniz parçaları toplamaya başlayın….

İşlevsel Ürünler Eksik Olmamalı

Kış bahçesi dekorasyonunda en tamamlayıcı şeylerin başında alsında hemen elinizin altında olacak ve ortama ayak uydurulabilmesini sağlayacak işlevsel ürünler geliyor. Sırtınıza koyabileceğiniz bir yastık, üzerinize alabileceğiniz bir battaniye, aydınlatmayı loş ve romantik tutacak bir mum, içeceğinizi koyabileceğiniz minik sehpalar, zemindeki soğukluğu alabilmesi için kesinlikle bir halı ya da kilim kış bahçesi dekorasyonunun olmazsa olmazlarındandır.

Kış bahçesinde keyif aldığınız hobilere de yer vermek isterseniz bunlar için küçük bir köşe yapabilirsiniz; örgü severler için ip sepeti, müzikle uğraşanlar için enstrümanlarına ayrılmış bir köşe, resim yapanlar için boya ve fırça kutuları, kitap kurtları için mini kitaplık ve raflar hem dekorasyonu zenginleştirecek hem de işlevselliği sağlayacaktır.

Kış Bahçesi Dekorasyon Ürünleri

Önemli noktalara değindikten sonra kış bahçeniz için kullanabileceğiniz ürünlere yakından bir göz atalım…

bahce yapi market urunleri

En Uygun Bahçe & Yapı Market Ürünleri

Bahçe ve Yapı Market çeşitlerini uygun fiyatlarla Trendyol’dan alabilirsiniz.

 • Tasarım Mobilyalar

Kış bahçesini oluşturan mobilyalar üzerinde çok durduk… Alanınız elverdiği kadar rahat edebileceğiniz mobilyalar kullanabilirsiniz.

 • Sallanan sandalye çeşitleri
 • Salıncak modelleri
 • Küçük L koltuklar
 • Puf ve minderler
 • Armut koltuklar
 • Şık tabure ve rahat sandalyeler

Bunlar hem istediğiniz zaman konforunuzdan ödün vermeden yayılabilmenizi hem de sevdiklerinizi rahatça ağırlayabilmenizi sağlayacaktır.

 • Halı ve Kilim Çeşitleri

Kış bahçesi için olmazsa olmazlardan biri kilimdir. Kilim veya halı olmadan ayaklarınızı üşütebilir ve yeri etkin kullanamayabilirsiniz. Ortama samimi ve sıcak bir hava katmak için kilim ya da halı mutlaka olmalı.

 • Ortama Uygun Perdeler

Her kış bahçesinde perde olmak zorunda değil ancak kullanılması güzel bir tercih olur. Yaz aylarında güneşin keskin ışıklarından saklanmak için tül perdeleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda kış bahçenizin çıplak görüntüsünü de kırarak dekorasyon için iyi bir aksesuar olacaktır.

 • Raflar ve Standlar

Raf ve standlar kış bahçeniz için en güzel dekorasyon ürünleri arasındadır. Aynı zamanda işlevselliği olan bu ürünleri mobilyalarınıza ve renk paletinize uygun seçince ortaya çıkan görüntüden memnun kalacaksınız.

 • Sehpa ve Masa Çeşitleri

Sehpa ve masa kış bahçelerinin olmazsa olmazlarındandır. Dekore ettiğiniz kış bahçelerinin büyüklüğüne göre her iki üründen birini tercih edebilirsiniz. Kış bahçenizde, çevresinde keyifli sohbetler edeceğiniz bir masa ya da sehpa olması aynı zamanda kış bahçenizi zengin gösterecektir.

Kış bahçesi dekorasyonu için kendi zevkinize uygun aksesuar ve ürünleri bir araya getirerek oluşturduğunuz atmosfer evinize farklı bir hava da katacak ve alanlarınızı daha verimli kullanmamızı sağlayacaktır. Unutmayın, önemli olan sizi yansıtan, rahat hissettiren uygun ürünleri bir araya getirebilmek ve kış bahçenizi gereksiz eşyalarla boğmamaktır!

İlgili İçerikler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir