buyukada seref ali muhtar 1

Büyükada Nizam Mahallesi Muhtari Şerif Ali Amca

Büyükada herkesi büyüleyen tabiatının yanında yaşanmışlıklarıyla beraber bizi kendine hayran bırakmaya devam ediyor. İstanbul’un en yaşlı muhtarı unvanına sahip olan 93 yaşında ki Şerif Ali Coşkuner, 25 yıldır Büyükada’da muhtarlık yapıyor. Askerlik yaptığı sıralarda karşılıksız olarak yaptığı bir iyilik sonucu Rum bir asker tarafından kendisine gönderilen mektup ile hayatı değişiyor. 

Bir Mektup İle Hayatı Değişti

“Koca çınar” olarak anılan Şeref amca Büyükada’nın Nizam Mahallesinde altı dönemdir muhtarlık görevini başarı ile sürdürüyor. Aslında Kastamonulu olan Coşkuner, Gelibolu’da asker olduğu sırada Rum bir askere hasta olduğu için yardım ediyor. Komutanına askerin hasta olduğunu verilen görevlerde oldukça zorlandığını ve terhis zamanının da yaklaştığını söyleyerek memleketi olan Büyükada’ya daha erken gitmesi için vesile oluyor.  Askerliğini bitirdikten sonra memleketine dönen Coşkuner’i Büyükada’ya davet ediliyor. Adaya giderken temelli olarak olduğunu hiç düşünmezken kendisini bir anda orada yaşarken buluyor. Şeref amca yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

“Ben 1952’de Gelibolu’da askerdim. Rum bir asker vardı, tuvaleti, lavaboyu ona temizletiyorlardı, çok efendi bir çocuktu. Kurmay paşama ‘Bu çocuk çok perişan, bir ayı kaldı yollayalım gitsin’ dedim. Daha sonra terhisini imzaladık yolladık. Ben de terhis oldum memleketime gittim. Bana mektup yazdı. Mektupta ‘Annem, babam vasiyet ediyor, seni görmek istiyor. Buraya gel, bütün masraflarını karşılayacağız’ yazıyordu. Rahmetli babam, ‘Bunlar iyi insanlar demek ki seni arıyorlar, git’ dedi. Ben de çıktım geldim. Adada o zaman Rumların sözü geçiyor. Merasimle karşıladılar. Daha sonra beni göndermediler. ‘Ada Belediyesine şoför lazım, sen şoför olacaksın’ dediler. İki ay şoförlük yaptıktan sonra muhasebeye aldılar beni. 1990 yılında kadar hesap işleri müdürlüğü yaptım. Halen de buradayım. O Rum çocuk, beni buraya getirdi. Onun ailesi de buradaydı. Burada vefat etti. Mezarlığa ziyarete giderim zaman zaman” diyor.

Vatandaşı Hiçbir Zaman Geri Çevirmedi

Şimdilerde halen görevine devam eden koca çınar, mahalle halkı tarafından çok seviliyor. Her zaman işini en iyi şekilde yapmaya çalışırken, vatandaşı hiçbir zaman geri çevirmeyerek isteklerini zamanında yapmaya gayret gösteriyor. Geçtiğimiz yıl seçimlerde karşısında yedi aday varken yine mahalle halkının sevgisi ve saygısı ile görevine devam koca çınar,

 “Adalar Belediyesi Hesap İşleri Müdürüydüm. 1954 yılında girdim 1990 yılında ayrıldım. Sonra Türkiye’yi gezmeye çıktım. Ancak 4 sene gezebildim. 1994 yılında muhtarlığa başladım, halen de muhtarım. Bu sene karşımda yedi tane aday vardı. Hepsi hava aldı geldi. Ben çıkıp da bir vatandaşa ‘Bana oy ver’ demedim. Çünkü ben doğru çalışırım. Belediyeden tanıyan arkadaşlar gelip bana hürmet ederler. Hiç kimsenin işini geri çevirmem. Tüm vatandaşa yardımcı oluyorum. Mezara kadar da yardımcı olmaya devam edeceğim. Ancak artık yoruldum, bu son dönem olsun diyorum”

diyerek devam ediyor.

Her ne kadar kendi son dönem olsun dese de ada halkının onu bırakmaya hiç niyeti yok. 🙂

İlgili İçerikler!

2 thoughts on “İstanbul’un En Yaşlı Muhtarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir