madam martha koyu burgazada

Madam Martha Koyu Halkın Kalacak mı?

Türkiye’nin ilk balerinlerinden biri olan Madam Martha’nın büyüleyici hikayesinden daha önce bahsetmiştik. İşte bu güzeller güzeli kadının hikayesine ev sahipliği yapan ve onun ismini yaşatan koy, Türkiye’nin 1. derece doğal sit alanlarından biri. Güzelliği ile tüm adalıları hatta yerli ve yabancı turistleri de kendine çeken Madam Martha Koyu, yıllardır kampçılara ve koyun tadını çıkarmak isteyenlere muhteşem bir doğa sunuyordu.

madam martha

Madam Martha: Burgazada’nın Rengarenk Deniz Kızı

Madam Martha Yazısını İnceleyin!

Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Burgazada’nın en güzel koylarından biri olan Madam Martha için açık artırma ihaleye çıkarılması hem adalıları hem de Prens Adaları’nın doğasına sahip çıkmak isteyenleri oldukça üzdü.

Madam Martha Koyu İhale Süreci Nasıl İşledi?

burgazada madam martha kamp

Başta Büyükada olmak üzere, Prens Adaları’nda bulunan kıyıların birer birer halkın elinden alınarak işletmelere verilmesi, adalılar başta olmak üzere büyük tepki ile karşılaşılmasına neden oluyor. Haklı olan bu tepkileri büyütecek bir yeni haber de Burgazada’nın en güzel koylarından biri olan Madam Martha Koyu’ndan geldi.

Adalıların en sevdiği lokasyonlardan biri olan Madam Martha Koyu, 1. derece sit alanı statüsünde olmasına rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir ihale ile özel kullanıma açıldı. Vakıflar genel Müdürlüğü daha önce müşterek alanları özel ihaleler yaparak arazileri paraya çevirmesi ile gündemdeyken Madam Martha Koyu da aynı durumla gündeme geldi.

Süreçte Madam Martha Koyu ve çevresinde bulunan elli dönümü aşan arazi, 15 Aralık tarihinde yapılan ihale sonucunda aylık 15 bin TL’ye, restaurant işletmecilerinden birine kiralandığı ortaya çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce yapılan bu durum ise tepkilerin gelişmesine neden oldu. Madam Martha Koyu’nun halk kullanımından çıkarılıp, ücretli bir şekilde işletilmeye başlaması için ilk adımlardan biri olan bu durum sonucunda toplamda 56 dönümlük bir arazi bölgesi, turizm işletmelerine açılacak.

Madam Martha Koyu İçin Planlanan Ne?

burgazada madam martha koyu

Tamamen doğanın içinden, doğayı yansıtan, doğa ile iç içe olmak isteyenlere harika bir fırsat sunan Madam Martha Koyu’nun doğası talan edilerek, beton dikilerek, etrafının tellerle kapatılması suretiyle tamamen ücretli hale getirilerek dönüştürüleceği “turizm” merkezine plaj, restaurant, cafe ve beach dahil edilmesi planlanıyor. Ancak zaten adalı halkın ve adada “özgürce” denize girmeyi amaçlayanların isteklerini gerçekleştirebileceği nadide ve nadir yerlerden biri olarak korunmaya çalışılan Madam Martha Koyu da bu şekilde işletilmeye başlanırsa; birileri zengin olurken, kimileri mutluluğundan olacak.

Durum karşısında adalılar ve Burgazada’yı korumak isteyenler tarafından süreç yakından izlenirken, Madam Martha Koyu’nun korunmasını isteyenler için sevindirici bir gelişme oldu. Alınacak izinlerin sonucu heyecanla beklenirken Madam Martha Koyu ve ihale süreci hakkında çıkan karar birçok kişiyi sevindirdi.

Madam Martha Koyu’na Uzanan Eller Çekiliyor!

15 Eylül günü yapılması beklenen ihale hakkında bir kesimi hayal kırıklığına uğratan ancak doğa ve Burgazada sevdalısı kişileri, kıyılarda özel işletmeciler ile değil de doğa ile başbaşa kalmak isteyenleri sevindiren bir haber ortaya çıktı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce başlatılan açık artırma ile yapılması beklenen ihale süreci, adalıların yoğun tepkisi ve gelen dilekçeler üzerine iptal edildi. 79 ada 6 parsel sayılı arazi böylelikle bir işletmeciye bağlı özel mülk değil, halkın kalacak.

Kıyıları rehin alan işletme zihniyetinin Madam Martha Koyu’nu yutmamasına ise en çok Burgazada sakinleri ve peşkeşe karşı duranlar sevindi. Ada kıyılarında artık git gide ücretsiz bir plaj bulamayan, doğal güzelliğe sahip çıkılmayıp etrafın talan edildiği anlayışın ise karşısında durulması; ada doğasının geleceği için iyiye işaret denilebilir.

İlgili İçerikler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir